Teknoloji & İnternet Yaptıklarım

Book of Demons

3D – 2D arasına sıkışmış, Diablo’ya ithaf edilmiş eğlenceli bir oyun. Tavsiye ederim.

Selamlar, burası madem benim not defterim gibi, o halde neden oynadığım oyunları da buraya yazmayayım ki dedim. Bence iyi dedim. Çok çeşitli oyun oynayan birisi değilim, çok oyun oynarım ama genelde aynı oyunu oynarım. Bu aralar hayatımda köklü değişiklikler oldu, bu alışkanlığımı da değiştireyim dedim.

Artık daha çeşitli oyunlar oynamaya çalışıyorum, bunun sebebi ise “neden olmasın?” demek isterdim ancak öyle değil. Bir oyuna kafayı taktığında sıkıyor ister istemez, bir de bir süre sonra eğlenmek ve kafa dağıtmak için oynanan oyun bir görev haline geliyor. Bundan dolayı da bir manası kalmıyor. Önceden World of Warcraft oynuyordum ve yeni paketi çok sevemedim, müttefik ırkları açmak gibi bir misyon belirlemiştim kendime. Giderek cidden bir görev gibi olmaya başladı, resmen oflaya poflaya oynamaya başladım ve hesabımı dondurdum.

Başka oyunlar bakmaya başladım. League of Legends’ı iki kere sildim geri yükledim, FIFA kurdum sarmadı, Manager oynayayım dedim beceremediğimi farkettim. Böye böyle giderken Steam’ı tekrar bilgisayara yükledim ve birkaç oyun bakayım dedim. Genel olarak görsellikten uzak oyunlara yöneldim çünkü bilgisayarım eskidi artık, PUBG falan hikâye benim için. Çok parası olup harcamaya yer arayan varsa bana bilgisayar alabilir. Epeyce dua ederim, hangi dindense ona ederim hem de. İlginç bir oyun tüketicisiyim -kendime oyuncu diyemiyorum-, hikâyesi güzel oyun oynayayım diyorum, sıkılıyorum; çoklu oyunculu oynayayım diyorum, arkadaşın olmayınca sıkıyor, iyi görselli olsun diyorum, kaldırmıyor, fps oynayayım diyorum, beceriksizim, moba deniyorum, öğrenene kadar sıkılıyorum. Neyse konuya bir türlü giremedim, gireyim. Twitch’de yayınını yapan birisini gördüm, sonra da indirimde olduğunu görünce “Bu paramı oyuna yatırmak için ilahi bir işaret olmalı” dedim kendi kendime ve işte buradayız.


Oyun ufak boyutlu olmasına rağmen fena değil gibi duruyor. Grafikleri de sevimli; orta çağ kartondan kukla oyunları olur ya, öyle işte oyundaki karakterler ve canavarlar. Oynanışı da çok kolay gözüküyor ama zorladığı yerler de olabiliyor. Basitçe oyunu özet geçmem gerekirse: Dungeon mantığında ilerliyoruz, 3 farklı sınıf var savaşçı, büyücü, okçu diyebiliriz, dungeonda iblisleri kesiyoruz, para biriktiriyoruz, kart topluyoruz, NPC’lerden farklı faydalar sağlıyoruz kendimize ve köyü kurtarmayı amaçlıyoruz.

Senaryo:

Olayımız şöyle ki; bir köyümüz var. Köyümüzün de şirin mi şirin bir kilisesi var ama kiliseyi hep iblisler basmış. Kasabada bununla ilgili çeşitli söylentiler var ama biraz kibirli olan bilginimize göre bunun sebebi kilise rahibinin kara büyüye merak salması ve bu ritüellerin sonucunda iblislerin kasabayı istila etmesi üzerine.

Biz de önceden bu köyde yaşıyormuşuz, biraz döğüşmeyi öğrenince köyümüze yardıma dönüyoruz. NPClerden bahsedeyim biraz, benim şu an karşılaştığım 4 adet NPC var oyunda. Hepsinin görevleri farklı, hepsi de öküz yüküyle para yiyen tipler.

Yaşlı Bilgin: Bize hikâyeyi anlatan asıl karakterlerden birisi. Kart yuvası açıyor sağolsun bize, kartları tanımlıyor. Ayrıca zindanlarda karşılaştığımız türlü canavarların zayıf yanlarını ve dikkat etmemiz gereken taraflarını da söylüyor, yararlı bir emice.

Hancı Kız: Emin olmamakla birlikte bu ablamız bize hafiften yanık, he biz de boş değiliz. Kazan İçeriği‘ni toplamamıza yardım ediyor, anlatacağım bunu sonra.

Falcı: Kasabada çok sevilmiyor, bir tek bizim hancı kız seviyor sanırım. Bağzı kartların yükleri oluyor, mesela can iksiri, onları dolduruyor gene fahiş fiyatlara. Ayrıca kartları yükseltmemizi de sağlıyor.

Şifacı: Şimdilik bir suçluluk duygusu içerisinde gibi bir hali var, ilerde anlarız derdini. Adı üzerinde mana ve can dolduruyor. Bir de ölümün öfkesi alabiliyorsunuz.

Küçük sevimli köyümüz

Oynanış:

Dediğim gibi zindanları bir bir temizleyerek asıl bossa ulaşmaya çalışıyorsunuz basitçe. Altın baya önemli oyunda onu söyleyebilirim. Her seviye atladığınızda size +1 Can ya da +1 Mana olarak kullanabileceğiniz 1 puan veriyor. “Ben nasılsa warrior oynuyorum, mana çok kasmayayım” demeyin, zira onda da gerek var. Bu puanı can ya da mana olarak değerlendirdiğinizde karşı puan olarak kazana düşüyor. Meselâ seviye 2 oldunuz ve +1 Can verdiniz, kazanınıza +1 mana ekleniyor. Hancı Kız‘a giderek bu kazan içeriğini satın alabiliyorsunuz, katlanarak pahalılaşıyor.

Oyunda “item” kavramı yok. Kartlar var. Bu kartların 2 türü var ana olarak; aktif kartlar, pasif kartlar. Zindanları temizledikçe çıkıyor, bazen düşmanlardan da düşüyor bu kartlar. Her kartın büyülü ve efsanevi versiyonları var, onlar daha güçlü. Şimdi bu pasif kartları item olarak düşünebiliriz aslında, farklı özellikleri ve güzellikleri var. Hepsi mana kullanıyor. Meselâ sizin toplamda 30 Mananız var, bir adet pasif kartınız olsun ve 7 Mana olsun bedeli. Siz bu kartı taktığınızda artık 23 Mananız kalıyor kullanabileceğiniz. Aktif kartlar da skill olarak değerlendirilebilir. Her kullanımda belli bir mana tüketiyor ve tekrar kullanılabilmesi için belirli bir süre beklemeniz gerekiyor.

Canınız ya da mananız kendiliğinden dolmuyor. Bazı zindanlarda çeşmeler var, oralardan doldurabilirsiniz ya da iksir içebilirsiniz ya da bazı kartlar var belirli sürede bir belirli miktarda can ya da mana iade ediyor ya da gene bazı kartlar var size vuruldukça yere kalp – kristal döküyor onları toplayıp canınızı veya mananızı doldurabiliyorsunuz. Gene kasabadaki şifacı size belirli aralıklarla iksirler hazırlıyor.

Ölürseniz bütün kartlarınız cesedinizde kalıyor, kartları tekrar kullanabilmek için cesedinize ulaşmanız gerekiyor. NPC’lerdeki çoğu işlem kazan toplama, kart yuvası açma v.s giderek katlanan bir bedele sahip. Yani ilk kart yuvasını 500 altın karşılığı açtırdıysanız, diğer seferde 1000 altın artık.

Bu da bir boss fight görüntüsü


Umarım iyi anlatabilmişimdir bu güzel oyunu. Gerçekten oyunlardan çok çabuk sıkılırım ama Book of Demons hiç sıkmadı beni, hâlâ da seve seve oynuyorum valla. Sürekli güncel tutulan da bir oyun, yeni kartlar ve yeni sınıfların gelme ihtimali her zaman var. Eğer beğendiyseniz, oyun şu sıralar indirimde, kaçırmayın derim.

Bir Yorum Bırak