Teknoloji & İnternet

Takip Ettiğim YouTube Kanalları

Bu devasa çöplük her ne kadar “cringe” olsa da zaman geçirmek için hâlâ bir kaç iyi kanal var diye düşünüyorum. Sizlere çok az takip edilen ama çok değerli kanallar gösterecek değilim, sadece paylaşmak istedim.

YouTube çok büyük mecra, işin içine para kazanma imkanı girince Enes Batur gibi gereksiz kanallar da ortaya çıkıyor ve çoluk çocuğu costurarak devasa paralar kazanarak ortamın amına koyuyorlar. Sanırım işin içinde para yokken insanlar paylaşmak istedikleri konuları bambaşka motivasyonlarla yayınlıyorlardı. Bu kadar çok içerik yoktu tabii. Bu para kazanma olayı işin içine rekabet kattığı için illaki kalite konusunda da katkısı olmuştur ama ne yazık ki ortamın amına koyanlar daha çok göze batıyor.

Kategorilendirerek anlatmayı düşünüyorum, zira çok farklı kanallar var. Çok fazla kanal ve çok az bilinen nadide hazineler paylaşabileceğimi sanmıyorum, paylaşmak istediğim kanalları yorumlayarak anlatayım istedim biraz da. Şimdi oyun kanalları olacak, yemek kanalları olacak, programlama kanalları olacak ve diğerleri olacak. Başlıyorum.

OYUN KANALLARI

1) PILAV

Çoğu izleyen sevmeyecektir, aşırı saldırgan kendisi çünkü. Şaka yapılmayacak her şey ile ilgili şaka yapıyor. Eşcinseller, siyahiler, LGBT bireyler, pedofililer falan anlayacağınız herkesi elden geçiriyor eleman. Neden sevdiğimi de bilmiyorum herifi, Sırp İngilizcesine kulak aşinalığım oluştu ama izleye izleye. WoW videolarını seyrediyorum çoğunlukla ama LoL, DOTA, PUBG falan da oynuyor, ben de yeni farkettim.

2) SovietWomble

YouTube’daki en iyi edit yapan elemanlardan birisi. ZF Clan isimli bir grubun yayıncısı ve YouTuber’ı. Aslında komik, eğlenceli olan sadece kendisi değil. Ekip baya kalabalık ve sanırım en eğlendirici herifi de ZF Cyanide elemanı ama bu herifi de parlatan SovietWomble’ın editleri bir bakıma. Kendileri bu oyun ekibini ARMA oynarken tanışan bir ekip, özellikle Counter Strike: Global Offensive videoları efsanedir. Diğer bütün videoları da efsanedir.

3) Enis Kirazoğlu

Kendisini ayrıca Multiplayer ekibinden de tanıyorsunuzdur ama aralarında videolarına ısınabildiğim tek kişi Enis Kirazoğlu oldu. Kendisi oyun sektörüne hakim olmakla kalmıyor, bunu paylaşanların da en eskilerinden birisi yanlış bilmiyorsam. Oyun tavsiyelerine çok bakamıyorum çünkü bilgisayarım kaldırmıyor artıkın. Özellikle de “Oyun Belgeseli Gibi” serisi epey eğlenceli ve farklı, tavsiye ederim. Komple tavsiye ederim ama işte…

4) Egzolinas Gamer

Bilmiyorum bilir misiniz World of Warcraft isimli bir oyun var. Ultima Online’dan sonra gelmiş geçmiş en iyi MMORPG olarak adledilir. Oyunun senaryosuna ya da kurgusuna “lore” deniliyor. Bu oyunun loreu da oldukça geniş ve derin, J. R. R. Tolkien etkisi oldukça hissediliyor ama çok başarılı geliştirilmiş, hâlâ da geliştirilmeye devam ediliyor çünkü oyun da devam ediyor. WoW loreunu anlattığı videolarını zaman zaman izliyorum, tavsiye ediyorum.

 

YEMEK KANALLARI

Yemek yemeyi çok severim, çok da yerim ve kilo da almam. Çok çabuk acıkırım, imkanım olsa 3 saatte bir yemek yerim ama imkanım yok, maddi olarak.Bir de ilginç bir şekilde kendime garip bir işkence yapıyorum; tam gece yatağa girdiğimde bi açlık gelir, aha aşağıdaki bu youtube kanallarını izlerim. Buna bağlı olarak daha da acıkırım ve acımdan uyurum.

1) MilliYiyici

Sokak lezzetlerini Doğu, Batı, Kuzey, Güney demiyor ve yiyor. Sakatat konusunda ayrışıyoruz, ben çok sakatat sevmem ama milliyiyici baya yiyor. Özellikle Adana ve Mersin tarafında gezdiği yerlere harbiden ben de gitmek istiyorum ama bu istek genellikle gece saat 02:00 arasında geliyor, orası baya sıkıntılı.

2) Bir Yemek İste Suat Durmuş

Bu kanalla ne zaman karşılaştım, ne ara takip ettim onu hiç bilmiyorum. Suat Abi, video karşısında daha az yiyip daha çok yemek yapanlardan. Yemek dediysem; et. Etsiz bir yemek yok kanalda. Tarif falan vermiyor ha yanlış anlamayın, yapıyor genellikle kamera karşısında ve et pişirirken ya da eti pişirmeye hazırlanırken nelere dikkat etmek lazım bunları anlatıyor.

3) Refika’nın Mutfağı

Televizyondan tanıdığımız bir yüz, burda bence daha eğlenceli ve bana da hitap ediyor. Dışarda ayıla bayıla yediğim fast-food tarzı yemekleri evde nasıl yapabileceğimizi de gösteriyor. Ha öğrenip evde bu yemekleri yapıyor muyum? Tabii ki hayır. 5 dakikalık yemekler diye bir serisi var, ordan 1-2 tane yaptım aslında ama randıman alamadım… Olsun genede gece izleyip, acıkması gayet güzel.

 

DİĞER KANALLAR

Burası sanırım benim en çok önem verdiğim kanallar. Çoğunu belki de biliyorsunuz ama ben gene de paylaşmak istedim. İçlerinde anlayarak takip ettiğim kanallar olsa da videoda ne anlatıldığını kessinlikle anlamadığım 2 kanal var ama gene de kendimi takip etmekten ve sonraki videolarını tatili bekleyen bebe gibi beklemekten geri alamıyorum.

1) Murat Şen

Çoğunlukla videonun içeriğini anlamadığım, konusuna oldukça yabancı olduğum kanal budur. Ancak dediğim gibi kendimi izlemekten alamıyorum. Murat Abi’yi nasıl anlatacağımı bilmiyorum, kendisi “maker” teriminden rahatsız oluyor mu bilmiyorum ama öyle tanımlayabilirim. Kendisini ilk aşağıdaki videosu ile tanıdım. “Ulan nasıl bir clickbaite düştük acaba” diye düşünürken, dediğini yaptı. Ben tabi şok! Sunumuna, kurgusuna, ses tonuna tutuldum Murat Abi’nin ve sıkı takipçisi oldum.

2) Nejdat Delioğlu

İçeriğini az anladığım diğer bir kanal. Nejdat Abi çok ilginç bir insan, bunu da kesinlikle iyi anlamda söylüyorum. Hikâyesini DonanımHaber canlı yayınında dinlemiştim, oldukça eğlenceli ve farklı. Kendisi çok sık ve çok güzel videolar atıyor. Kendisi eski bir aşçı olduğu için kanalında yemek videoları da var, oyun videoları da var, bitcoin, donanım, elektronik tanıtımı gibi baya geniş bir yelpazeye sahip kendisi, kesin izleyin derim.

3) Sunay Akın

Hepimiz tanıyoruz biliyoruz. Kendi adıma; Sunay Akın’ın hikâyeleri çok hoşuma gidiyor, başka programlara katıldığında sözü bölünmeden hikâye anlatamıyor çok, ne yazık ki… Kendisinin 2 serisi var KÜP ve İlkler. İkisini de tavsiye ederim, keşke videoları daha uzun olabilse. Gerçi kısa olması da ayrı bir tat veriyor ama olsun, daha uzun da olsun. Ne bileyim…

4) Tayfun Demir

İyi kalpli bir insan, hayvansever bir insan. Kendisini sanırım Sincap Alf videolarından tanıdım. Evinde kediler, sincaplar ve köpekler var. Başka hayvanlar da varmış şimdi öğrendim. Evinde olmasına gerek yok, belirli bölgelerde beslediği hayvanlarda var. Canım sıkkın olduğumda açıp 3-4 video izledikten sonra pambık gibi adam oluyorum.

5) Unbox Therapy

Yabancı bir kanal. Teknolojik cihaz inceliyorlar. Daha çok telefon inceliyorlar ama baya abuk subuk Çin telefonları da inceliyorlar. Baya araba şeklinde telefonlar falan neler neler. Ben şu aşağıdaki serisini seviyorum daha çok. Abuk subuk, bazısı pahallı, bazısı ucuz işinize yarayacak – yaramayacak bir sürü ufak alet edevat tanıtıyorlar. Eğlenceli…

Bir Yorum Bırak