Teknoloji & İnternet

Tüm Kindle Modelleri İçin Yazılım Güncellemesi (5.10.1.1)

Geçtiğimiz saatlerde Amazon bütün kindle modellerini kapsayan bir güncelleme paylaştı. Genelde boş güncelleme yayınlamayan ve bu güncellemeleri sık sık yayınlayan bir ekip ve bu cidden beni memnun ediyor. Bazı yenilikler için geç kalıyor ama hakkını veriyor. Model gözetmiyor, yeni modellere de eski modellere de veriyor güncellemeyi. Bu konuda çoğu Android kullanan akıllı telefon firmasından çok daha iyi.

5.10.1.1 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

1) Kaydırılabilir Ana Sayfa:

Kısaca bahsetmek gerekirse ana sayfa ekranını güncellemişler artık daha çok içerik barındırıyor. Zenginleştirilmiş bir nevi, Amazon Kindle için Türkiye’ye servisini getirirse daha kullanışlı olacağından eminim ama şimdilik çok bir numarası yok bence. Yeni görüntümüz aşağıdaki gibidir.

2) Okuma Alanı Özelleştirme:

Önceden de olan bir özelliğin geliştirilmesi. Font, yazı hizası, font boyutu gibi özellikleri zaten belirleyebiliyorduk şimdi ise bu seçenekleri bir tema olarak kaydedip bu seçenekler arasında hızlıca geçiş yapabiliyoruz. Hepsiyle tek tek uğraşmamıza gerek kalmıyor yani. Onun konumu aşağıdaki gibi.

3) Kolay İade Seçeneği:

Türkiye olarak henüz Kindle Store’u kullanamadığımız için bizi çok ırgalamıyor bu yenilik ama açıklayayım; “Kindle Owners’ Lending Library”den ödünç aldığınız kitapları, kitabın üzerine uzun basıp “Return Book” seçeneği ile kolayca iade ediliyorsunuz.

4) Şarj Yüzdesi!:

Bu epeydir beklenen bir özellikti kendi adıma. Tamam tek şarj ile kullanım koşuluna bağlı olarak 3 – 6 hafta aralığında kullanılabiliyordu ancak şarjın tam olarak kaç olduğunu anlayabilmek için Kindle’ı bilgisayara bağlayıp ayar dosyasını bulup bakmak gerekiyordu. Şimdi ise direkt panelden görebiliyoruz kaç kaldığını. Bence geç kaldılar epey ama geldi sonunda:

5) Menü Etiketleri:

Bu da aslında geç kalınmış bir özellik. Önceden menüde sadece simgeler vardı ve bu iş yeni kullanıcılar için neyin ne olduğunu bilmeden aradığın şeye ulaşmak için her şeye basmak demekti. Gene basit ve geç kalınmış bir özellikti ama bunu da halletmişler, ellerine sağlık diyoruz. Artık menü şu şekil:

6) Performans İyileştirmeleri ve Genel İyileştirmeler:

Her güncellemenin olmazsa olmazıdır; bir önceki güncellemede eksik kalan ve unuttukları hataları v.s düzeltirler. Ne düzelttiklerini yazmamışlar ben de o yüzden size aktaramıyorum ama cihaz biraz hızlanmış gibi. Sayfa geçişleri daha çabuk, özellikle menülerde ve klavye daha çabuk tepki veriyor gibime geldi.


Bu arada Amazon, Kindle Paperwhite için 4. nesil yeni cihazını duyurdu. Çıkış fiyatı genelde $120 olurdu, bu sefer 130$ olmuş ama ciddi yeniliklere gitmişler. Paperwhite 2 ve Paperwhite 3 arasında çok ufak farklılıklar vardı ancak Paperwhite 4 oldukça farklı yeniliklerle geliyor. Şuradan inceleyebilirsiniz, ben genede özelliklerini yazayım:

  • 2 metreye kadar ve 1 saate kadar su geçirmezlik (IPX8).
  • 6 inch 300 ppi ekran.
  • 8GB ya da 32 GB depolama alanı
  • 6 hafta max pil ömrü.
  • Desteklenen dosya formatında artış.
  • Bluetooth!

Bluetooth ile sesli kitap dinlemek daha da kolaylaşacak gibi. Başka ne getirisi olur onu bilmiyorum. Neyse, güncelleyin Kindlelarınızı bakalım.

Bir Yorum Bırak